Laktáza má za úkol štěpit složený mléčný cukr na jednoduché složky, které tělo na rozdíl od jejich složené formy snadno stráví. Schopnost organismu produkovat enzym laktása však může s přibývajícím věkem přirozeně klesat.
Jaké jsou symptomy intolerance na laktózu?
- nafukování
- bolesti a křeče břicha
- pálení žáhy
- průjem
Tyto symptomy se u osob s intolerancí laktózy většinou projeví do dvou hodin od konzumace mléčných výrobků. U každého jedince však může být jejich výskyt, průběh a intenzita různé. U někoho se projeví jen jeden u někoho více. To je také důvod, proč většina lidí ani netuší, že příčinou jejich nespecifických trávicích obtíží je intolerance laktózy.
Jak zjistím zda mám intoleranci na laktózu?
Jaký je výskyt intolerance na laktózu?
Kde všude najdeme laktózu?
Jediným přirozeným zdrojem laktózy je mléko ve všech formách a následně mléčné výrobky jako např. sýry, jogurty, tvaroh, smetana, máslo, pudinky, zmzliny, nanuky apod. Obsah laktózy v těchto potravinách bývá různý, ale je užitečné vědět, že nejlepší jsou tolerovány produkty, které prošly kvasným procesem, jako např. jogurt a některé druhy sýrů.
Osoby s nízkým prahem tolerance laktózy by však měli pozorně sledovat etikety na výrobcích, protože laktóza bývá přidávána i do hotových výrobků jako např:
- pekárenské výrobky, cereálie, pizza
- paštiky, dresinky, instantní polévky
- margaríny
- cukrovinky a čokolády
Také je důležité si všímat příbalové letáky léků, protože asi 20% z nich obsahuje laktózu.
Pokud i vy jste po konzumaci mléka doposud zažívali podobné pocity, je pravděpodobné, že trpíte některým ze stupňů intolerance laktózy. Nezoufejte však. Odteď pro Vás existuje řešení - LAKTAZAN tablety ke každému mléčnému jídlu, nebo LAKTAZAN kapky pro domácí přípravu bezlaktózovou mléka s nimiž ušetříte až 50% oproti koupenému bezlaktózovou mléku!
Zdroj: www.laktazan.sk