• Přidáno: 14.08.2014   |   1319 čtení / zobrazení

Jogurt 

Kyselé mléko s živými mikroby, tedy jogurt, patří k legendárním potravinám. Lidé už po staletí používali jogurt k léčbě průjmů a jiných střevních onemocnění. Na základě experimentů překonal jogurt ukázkový nástup do moderní lidové medicíny. 

Jogurt se v 20. století důkladně vědecky zkoumal. Zjistilo se, že jde o mnohostrannou terapeutickou látku. Velký podíl užitku spočívá v rozsáhlých aktivitách ovlivňujících trávicí trakt. Za své skvělé vlastnosti vděčí skupině přirozených bakterií nazývanýchLAKTOBACILY, které se starají o kynutí. Tím dodávají jogurtem nakyslou chuť. Jeho terapeutické vlastnosti závisí především od jednotlivých typů bakterií. 

Jogurt působí hned v několika sférách: 
- Jako lék proti průjmu 
- Jako přirozené antibiotikum 
- Jako prostředek proti rakovině 
- Jak žaludeční balzám 

JOGURT JAKO LÉK PROTI průjmu 

Průjem obecně může vyvolat porucha v ekosystému střeva a nadměrné rozmnožení některých bakterií, zejména však Escherichia coli. Velké množství laktobacilů v jogurtu může napomoci zdraví prospěšným mikroorganismům potlačit mikroby a zajistit tak normální trávicí aktivitu. Jogurt tedy splňuje dvě zdánlivě protichůdné funkce - zmírňuje průjem a působí projímavě. Ovlivňuje procesy důležité pro obnovu normálního poměru mikrobů v našem trávicím traktu. Zmírňuje i průjem vznikající, např. po používání farmaceutických antibiotik. 

JOGURT JAK PŘIROZENÉ antibiotikum 

Aktivní bakterie v jogurtu jsou přirozeným širokospektrálním antibiotikem. Dosud bylo v tomto produktu izolovaných sedm přirozených antibiotik, mezi nimi i takové, které se při usmrcování bakterií vyrovnají uměle vyráběným antibiotikům nebo je svým účinkem dokonce předstihují. Mohou potlačovat různé bakterie způsobující botulismus, salmonelózy a stafylokokové nákazy. Navíc, jogurtové bakterie produkují v trávicím systému jiné chemické látky, které, ničí bakterie vyvolávající příležitostné žaludeční potíže nebo infekce. Jogurt působí preventivně proti úplavici a průjmu a obě nemoci i částečně léčí. Zvyšuje odolnost, např. i proti chřipkovým onemocněním. 

Mimořádně účinné jsou kultury LACTOBACILLUS acidophillus, které se také používají k výrobě jogurtů. Jejich význam spočívá především v tom, že zabraňují vzniku průjmů a vzniklou průjem i léčí. Jogurt se tedy osvědčil jako důležitý zabíječ mikrobů, posiluje imunitní funkce zvířecích a lidských buněk tím, že podporuje tvorbu protilátek a jiných substancí potlačujících onemocnění. Jogurt jednak usmrcuje bakterie, jednak posiluje imunitní systém. 

JOGURT JAKO PROSTŘEDEK PROTI RAKOVINĚ 

Důkazy o tom, že jogurt přispívá k prevenci rakoviny, zejména rakoviny tlustého střeva, se množí. Za poslední léta vědci objevili několik protirakovinné vlastnosti jogurtu. Existují náznaky, že lidé, kteří jedí více jogurtů, jsou méně náchylní na vznik rakoviny. KultúryLACTOBACILLUS acidophillus mohou pomoci potlačit aktivitu těch enzymů v tlustém střevě, které způsobují přeměnu neškodných chemických látek na vyvolavatelů rakoviny. 

JOGURT JAK žaludečními BALZÁM 

Jogurt obsahuje tukové hormonové substance - prostaglandinů E2, o kterých je známo, že působí proti žaludečním vředům a navíc chrání stěnu žaludku před jedovatými látkami jako je cigaretový kouř a alkohol. Syntetizován prostaglandinů E2 se vyrábí v podobě medikamentu proti žaludečním vředům. Jogurt současně výrazně snižuje cholesterol v krvi a to až o 5 - 10% za týden. Zároveň stimuluje chemické látky v mozku a tím udržuje vědomí v bdělejší stavu. Málotučný nebo netučný jogurt dělá člověka čilým, a ne ospalým. Všechny druhy jogurtu nemají stejný terapeutický potenciál. Léčebné účinky na organismus závisí na typu a množství bakterií obsažených v jogurtu. kyselé mléko, a tedy i jogurt, vzniká přispěním jedn'weho z více typů laktobacily. Za zvlášť užitečnou a mnohostrannou se pokládá kultura LACTOBACILLUS acidophillus. 

Pokud jste alergičtí na mléko, zkuste to tedy s jogurtem. Je totiž známo, že většina lidí nesnášejících mléko může jíst jogurt bez obtíží. 

Zdroj: Červena, D.; Červeny, K.: Léčba výživou. Martin 2002, str. 165 - 166
    Momentálně není k dispozici žádný komentář

    Přidat komentář
     Informační centrum eshopu

    Sýrařské sady                                  Syřidla
    Chlorid vápenatý
    Mlékárenské kultury                       Bylinky do sýrů
    Plachty a tvarožníky
    Sýrařské formy                                   Sýrařské vosk                                    Filtry na mléko                                  Ostatní pomůcky  


    ©Copyrith Milchema s.r.o. 2014

    Doprava
    Doba expedice
    Poštovne
    Možnosti platby
    Jak nakupovat
    Obchodní podmínky
    Reklamace
    Ochrana osobních údajů                      Kontakty                                                                                 

    Milchema, spol. s r.o.
    Moyzesova 816/101
    01701 Považská Bystrica
    Slovenská republika
    +421 0907 036 482
    info@milchema.sk
    www.milchema.sk

     
    Soubory cookies používáme pro správné fungování naší webové stránky a jejích funkcí. Pomocí souborů cookies si také například pamatujeme váš preferovaný jazyk, zvyšujeme pro vás relevanci zobrazovaných reklam, počítáme návštěvu stránek a pamatujeme si vaše nastavení provedená na stránce.