Kozí sýr-recept na výrobu v domácích podmínkách
Kozí mléko je prý zdravější než kravské. Říká se, že je elixírem krásy a dlouhověkosti. Obsahuje více vápníku, je dobré na trávení, pomáhá proti stresu, alergiím, rakovině, posiluje imunitu . Přesto ho u nás málokdo pije.
Tento recept jsme sestavili pro naše zákazníky, kteří si chtějí vyrobit kvalitní kozí sýr v domácích podmínkách. Recept jsme několikrát ověřili a výsledek můžete posoudit sami. V receptu jsme použili jen naše produkty.
| ||
Při výrobě sýra ze 6 litrů mléka použijeme 2 ml chloridu vápenatého a 2 ml syřidla Fromase 220 TL |
Postup:
Pasterizace:
Abychom docílili zdravotní bezpečnost mléka, je třeba, aby mléko nejdříve prošlo pasterizací. Mléko zahřejeme na 65 ° C po dobu 30 minut a následně ho ochladíme v nádobě se studenou vodou na teplotu 35 ° C. Po pasterizaci je mléko mikrobiologicky nezávadné a připravené na sýření. Očkování mléka: Po upravení teploty mléka na 35 ° C si připravíme 3 ml chloridu vápenatého. Aplikujeme ho rovnou ze stříkačky rovnoměrně po povrchu mléka. Mléko promícháme 2-3 minuty a přidáme smetanový zákys, který si připravíme buď fermentací podle přiloženého návodu nebo ze sáčku odebereme 1/3 práškové kultury, kterou rozmícháme ve 2 dcl vlažného pasterizovaného mléka. Po přidání kultury mléko znovu promícháme a necháme odstát 30 minut. Teplotu mléka udržujeme stále na 35 ° C. Sýření mléka: 3 ml syřidla přimícháme do 30 ml vlažné převařené vodou. Takto připravené syřidlo za současného míchání rozléváme po celém povrchu mléka. Po důkladném promíchání / 2-3 minuty / vířivý pohyb mléka zastavíme a nádobu přikryjeme. Zpracování sýřeniny: Mléko se při zachování teploty 35 ° C vysráží o 40 minut. Po uplynutí tohoto času povrch sýřeniny po celé ploše nakrájíme nožem na kostky 2x2cm. Po 10 minutách odpočinku, když z řezů vystoupí syrovátka, sýřeninu harfu. Pokud nemáme sýrařské harfu, použijeme metličku na šlehání. Harfovaním vytvoříme hrudky velikosti 1x1x1 cm (velikosti fazole). Po preharfovaní necháme sýřeninu odstát dalších 10 minut. Po usazení sýřeniny na dno slijeme uvolněnou syrovátku do připravené nádoby. Syrovátka je velmi výživná a poslouží po ochlazení jako osvěžující nápoj. usazeny sýřeninu vylijeme do sýrařské plachty. Rohy plachty úhlopříčně svážeme a sýřeninu v plachtě stlačujeme, ne však příliš silně. Stlačujeme ji nejvíce 10 minut, dokud syrovátka přestane téct a jen kape. Sýřeninu v plachtě necháme 12 hodin. Abychom docílili pěkný tvar hrudky, sýřeninu během odkapávání můžeme 2x otočit. Po odkapání hrudku z plachty vyjmeme a povrch sýra osolíme. Kynutí sýra: Aby byl sýr pěkný, dírkovaný a výraznější chuti, necháme ho na misce při pokojové teplotě 24 hodin vykynout. Výsledkem je kvalitní kozí sýr - strukturou podobný ovčímu, se svou charakteristickou chutí a vůní vhodný ke konzumaci. Sýr uložíme do chladničky. Výtěžnost: Z 10 litů kozího mléka jsme získali 1,2 kg kvalitního sýra. |
|